Forbedring for myke trafikanter i Fredrikstad. Nytt gangareal og sykkelfelt fra St. Croix-parken mot Brohodet vest.
Tiltaket er gjort for å bedre fremkommeligheten for gående og syklende fra sentrum mot Fredrikstadbrua.
– Vi startet med å bygge fortau i Rektor Westerns gate i oktober, og arbeidene har fortsatt i Redaktør Urdahls gate og Kapellveien i vår, sier Marianne Torgrimsby, byggeleder i Statens vegvesen.
Mer fortau og bedre oversikt
Byens syklister har nå fått sykkelfelt mot Fredrikstadbrua i Rektor Westerns gate, Redaktør Urdahls gate og Kapellveien. Gående har fått et eget gangareal i Kapellveien, og det er blitt kontinuerlig fortau i Redaktør Urdahls gate og asfaltert fortau i Rektor Westerns gate.

– Areal for gående som tidligere var gruset, har nå blitt asfaltert. Vi har også gjort tiltak ved Brohodet for å bedre oversikten i starten av Kapellveien, samt etablert noen grøntområder, forteller byggelederen.
Sammenhengende sykkelforbindelse
Prosjektet St. Croix – Brohodet vest er et prosjekt i Bypakke Nedre Glomma fase 2 og er en del av hovedsykkelveinettet. Ordfører i Fredrikstad kommune, Arne Sekkelsten, er svært fornøyd med det nye tilbudet til byens syklister og gående.
– Vi ønsker at flere skal velge å gå eller sykle i hverdagen. Da må vi gjøre det trygt og enkelt å komme seg fram. Dette prosjektet gir en viktig forbedring på en av de mest sentrale innfartsårene for gående og syklende i Fredrikstad. Vi har nå en sammenhengende sykkelforbindelse fra østsiden og over Fredrikstadbrua helt inn til sentrum, sier ordføreren.
Håpet er at det nye anlegget bidrar til at flere velger å gå og sykle når de skal komme seg rundt i Fredrikstad.



